تبلیغات
دانش آموزان فردا - اثرات فیلم مستند بر ذهن انسان
دانش آموزان فردا
تلاش برای ظهور
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 15 اردیبهشت 1390 توسط میثم صفدری | نظرات ()

 سینمای مستند اجتماعی چقدر می تواند درباره مساله ای که مطرح می کند تاثیر گذار باشد؟
مستند های اجتماعی وظیفه شان این است که معضلات اجتماعی را لمس و باز کنند و برای اجتماع مخاطبانشان توضیحش بدهند. طبیعتا در این فیلم ها قصد نتیجه گیری و دادن راه حل مد نظر نیست. مثلا فیلم "بمانی" که درباره خودسوزی دختران جوان در ایران بود با تمرکز روی ایلام که بالاترین درصد خودسوزی را در سطح ایران داشت، ساخته شد. ما برای این فیلم تحقیقاتی را انجام دادیم و بر آن اساس، در شهرهایی که مردم به شکل سنتی، مذهبی بودند درصد خودسوزی دختران بالاتر بود. خود این مساله پدیده جالبی بود که می توانست دلیلی برای تحقیق در مورد آن باشد. امااز اینجا به بعدش دیگر وظیفه فیلمساز نیست. اینجا کارشناس و متخصص این مسائل است که باید برای حل معضل دست به کار شود. ما به عنوان فیلمساز تخصصی راهکار نداریم. فقط مساله را در اجتماع مطرح می کنیم تا توجه مسئولین و متخصصین به آن جلب شود و به دنبال راهکاری برایش باشند. ما می توانیم خودمان را در این حد درگیر کنیم که تا حدودی مساله را ریشه یابی کنیم. اینکه چرا این خودسوزی در ایلام اتفاق می افتد و مثلا در رشت اتفاق نمی افتد.

این مستند ها چقدر شانس این را دارند که دیده شوند؟ چقدر مردم ممکن است علاقمند باشند به دیدنشان؟
 
وقتی فیلمی مستند صرف باشد، این شانس برایش کمتر وجود دارد که مورد استقبال عمومی قرار بگیرد و حتی بتواند اکران شود. اما مثلا در فیلمی مثل بمانی ما داستانی را هم در دل فیلم می گذاریم که فقط یک مستند خشک نبوده و جذابیت سینمایی هم داشته باشد. برای اینکه بتواند مخاطب عام داشته باشد تا دیده شود. اگر مردم فیلم را نبینند پس ما معضل را برای چه کسی می خواهیم تعریف کنیم؟مشکل فیلم های مستند کم بودن مخاطب عام است. البته گاهی یک سری استثنائات پیش می آید که فیلم مستندی مورد استقبال قرار بگیرد، در سینماها اکران شود یا در تلویزیون به آن توجه کنند. اما کلا تعداد مخاطب مستند کم است. برای همین مجوز ساخت فیلم های مستند را در ایران خیلی راحت تر می دهند. چون مخاطبش کم است. برای هر فیلم سینمایی باید از هفت خان رستم بگذری تا مجوزش را بگیری.
 
با توجه به اینکه معتقدید کارهای مستند مخاطب ندارند، درباره تاثیر گذاری شان چه نظری دارید؟
 
فیلم های مستند بسیار تاثیر گذارند. من در زمان دانشگاه فیلمی درباره جنگ ویتنام دیدم به اسم قلب ها و مغزها. این فیلم متعلق به اواخر جنگ ویتنام در سال 1971 یا 72 است. فیلم بسیار تاثیر گذار بود و بیننده از جنایاتی که در ویتنام اتفاق می افتاد متاثر می شد. حتی موافقان این جنگ هم تحت تاثیر قرار می گرفتند. شما بعد از دیدن فیلم دیگر یک آدم عادی نبودید. هیچ فیلم داستانی نمی توانست تا این اندازه موثر باشد. آن زمان در سینماهای آمریکا، جلوی نمایش این فیلم را گرفتند. خیلی از حس های رئال و مستند گونه را نمی توان به هیچ ترتیبی در فیلم های سینمایی بوجود آورد، حس هایی که غیر قابل تولید هستند و فقط باید مستند باشند. اما به خاطر نبودن یک سری عواملی که معمولا در فیلم های داستانی وجود داشته و مردم به آنها علاقه دارند، کشش جذب مردم را برای اینکه بلیت بخرند و ببینند، ندارد. خیلی از فیلم های مستند اگر اجازه اکران پیدا کنند حتی ممکن است مخاطب عام را هم بتوانند جذب کنند. مستند ها در اکران عمومی خیلی مورد استقبال قرار نمی گیرند مگر اینکه در مورد آن تبلیغ صورت بگیرد. اما از آنجا که درمورد فیلم های مستند خیلی سرمایه گذاری نمی شود تبلیغ آن هم آنچنان سرمایه گذاری خاصی ندارد. مگر اینکه حالت خاصی پیدا کند. مثل فیلمی که مایکل مور ساخته بود. حتی توانست اکران بگیرد وگرنه در حالت معمولی مثل همه مستند های دیگر نمی توانست در آن سطح اکران شود. در بعضی کشورها سینماهایی هستند برای نمایش فیلم های مستند یا هنری که مخاطب خاص دارند و تمرکزشان روی این نوع فیلم هاست. این سینماها همیشه مخاطب خودشان را دارند. اصلا می توانید عضو ین سینماها شوید، حتی مخاطبان ثابتی دارند که هر هفته می توانی ببینی شان. از نظر اقتصادی هم برای سینماها مفید است و فروش خوبی هم دارند. مخاطب سینمای مستند در ایران افزایش پیدا کرده است. مخصوصا فیلم هایی که نگاه منتقدانه تری دارند دست به دست می شوند و مخاطبانشان را دارند. اما اینها امکان اکران حتی خصوصی هم پیدا نمی کنند. وقتی از استقبال عمومی حرف می زنیم منظور فروش است. قطعا مستندها مخاطب خاص خود را دارند. اما یک آدم عامی برای دیدن مستند به سینما نمی رود. او به دنبال فیلمی است که سلیقه اش می پسنددو علاقه ای ندارد برای مستند وقت بگذارد. اما همین مستند اگر از تلویزیون پخش شود مردم می نشینند و نگاه می کنند. قطعا همین طور است. اصلا یکی از بهترین جاهایی که باید سینمای مستند را کمک و حمایت کند تلویزیون است که امکانش را هم به خوبی دارد. مخاطبی که پای تلویزیون نشسته اگر ببیند یک مستند کوتاه بیست دقیقه ای پخش می شود همانجا که نشسته این را هم می بیند. تلویزیون ما این کار را انجام می دهد اما نه به اندازه کافی و مساله دیگر این است که انتخاب می کند. یعنی محدودیت هایی برای پخش تلویزیونی مستندها وجود دارد. با این حال من هم معتقدم اگر امکان نمایش اینها وجود داشته باشد مخاطب خودش را هم دارد.
شما دغدغه هایتان اجتماعی است حتی فیلم سینمایی هم که می سازید آن دغدغه اجتماعی در آن وجود دارد. شما به عنوان یک تهیه کننده آیا تمایلی برای کار در زمینه مستند دارید؟
 
من بعد از تجربه هایی که پله پله در سینما بدست آوردم و فیلم هایی که ساختم فکر می کنم آمادگی این را دارم که در کار مستند سرمایه گذاری کنم. مخصوصا اگر بدانم دغدغه های یک فیلم ساز با آنچه من به آن فکر می کنم، همسو است.
 
اما ساختن فیلم مستند آن قدرها سود اقتصادی ندارد.
بله، اما قطعا مساله سود اقتصادی تعیین کننده نیست ما حتی فیلم های سینمایی که می سازیم، فاکتور اصلی در حرکت ما سود اقتصادی نیست. انجام دادن یک کار خوب نتیجه ای است که ما می خواهیم بگیریم. خوب بودن یک کار به این معنا است که کار از نظر تکنیکی منسجم باشد. از لحاظ محتوایی حرفی برای گفتن داشته باشد و مخاطب مجموعه کار را بپسندد. وقتی این سه اتفاق بیافتد کار فروش می رود. فیلم مستند هم همین است. هیچویت محور اصلی بازدهی اقتصادی نیست. اما اگر کار به درستی انجام شود می تواند بازدهی اقتصادی هم داشته باشد. وقتی به حیطه فیلم مستند وارد می شوید از همان اول کار به فکر منافع اقتصادی اش نیستید وقتی مدتی بگذرد و مراحلی طی شود تازه به منافع اقتصادی اش می رسید. در این نوع فیلم ها هدف اصلی برگرداندن سرمایه نیست چون هزینه های ساختش آنقدرها بالا نیست. یعنی کسی را ور شکست نمی کند. آدم بیشتر برای دلش این کار را انجام می دهد.

 

 بهترین مستند‌های دهه‌ اخیر سینمای جهان

به گزارش جام جم آنلاین، بهترین مستند‌های دهه‌ اخیر سینما توسط پایگاه اطلاع‌رسانی مووی فون در زیرمجموعه‌های مختلف معرفی شده‌اند.


در قالب مستندی توصیفی می‌توان از «سلطان شرارت» اثر «ست گوردون»، «كونگ» و «اتوبوس ‌174» ساخته‌ «خوزه پادیلها» نام برد.


مستند «مردی روی سیم» محصول ‌2008 و«نان روزانه ما» در رده‌ی بعدی مستند‌های برتر دهه‌ی اخیر قرن بیست‌ویكم قرار می‌گیرند.


در ده آثار مستند‌های سیاسی نیز باید از«جاده‌ای به گوانتانامو» محصول ‌2006 اثر «مایكل وینتر باتوم»، «غبار جنگ» ساخته‌ی «اریل موریس» و «اتاق
. جنگ» نام برد

در رده‌ مستند‌های زندگینامه‌ای هم باید از «تایسون» اثر «جیمز توبك» و در رده مستند‌های موزیكال باید به dig اثر «اوندی تیمونرز» اشاره كرد.

فیلم «توپ مرده» به عنوان بهترین مستند ورزشی و بهترین مستند غیرورزشی باید به «اسپل باند» اشاره كرد
درزمره مستند‌های طبیعت نگار باید از«بال‌های مهاجرت» و«مرد خاكستری» ساخته‌ (ورنر هرتسوگ) نام برد
.

گردآورنده: میلاد خوش قدم


درباره وبلاگ
آینده سازان مملکت در دبیرستان 17شهریور
موضوعات
آخرین مطالب
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

javahermarket

javahermarket

اوکسین ادز معتبرترین و بزرگترین سیستم کسب درآمد وبمسترها

مجموعه ده مستند جذاب


مجموعه 10 مستند جذاب و تماشایی

مجموعه ای استثنایی از بهترین مستندهای دنیا

دوبله فارسی

هیجان را به خانه های خود ببرید!!!

این مجموعه استثنایی شامل مستندهای زیر می باشد :

1- مستند سفر به اعماق جهان ، با استيون هاوکينگ (سفر در زمان): نام او استيون هاوکینگ است. فیزیکدان و کیهان شناس و انسانی خیال پرداز . با اینکه نمی تواند حرکت کند و برای صحبت مجبور به استفاده از کامپیوتر است , برای استفاده از ذهن خود او آزادی کامل دارد. می تواند آزادانه به کاوش جهان بپردازد و به سال های بزرگی فکر کند مانند اینکه سفر در زمان امکان پذیر است یا راه میانبری به آینده پیدا کند.

2- مستند توقف زمان ، برک دنس: برنامه توقف زمان آزمایش ها و تر دستی هایی را نشان می دهد که توسط حرفه ای های آموزش دیده انجام می شوند.

3- مستند پيام اضطراري (سقوط هواپيماي 747 خطوط هوايي بريتانيا): بر فراز اقیانوس هند فاجعه ای رخ میدهد.در ارتفاع بیش از 10 کیلومتری زمین، هر 4 موتور هواپیمای 747 خطوط هوایی بریتانیا از کار می­افتند.پرواز شماره 9 خطوط هوایی بریتانیا بدون موتور و با توانی ناچیز به سمت اقیانوس سقوط میکند.خدمه میکوشند تا از برخورد هواپیما با دریا جلوگیری کنند. چه چیزی باعث از کار افتادن جت عظیم آنها و تهدید جان تمام سرنشینان شده است؟

4- مستند فوت و فن (چتر بازی): بسیاری از ما از دیدن سقوط آزاد متعجب می شویم و فکر می کنیم چطور ممکنه. حالا


تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.

دانلود

شادزیست

قالب وبلاگ

لیمونات

شارژ ایرانسل

تک باکس

دانلود نرم افزار