تبلیغات
دانش آموزان فردا - انسان 300 سال دیگر منقرض می‌شود !
دانش آموزان فردا
تلاش برای ظهور
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 2 فروردین 1390 توسط میلاد اله بخشی | نظرات ()
انسان 300
 سال دیگر منقرض می‌شود ! مطالعات جدید دانشمندان نشان می دهد انسانها و تمامی گونه های زیستی زمین دوران انقراض عمومی را آغاز کرده اند که تا 300 سال دیگر می تواند به نقطه اوج خود برسد.

انقراض عمومی شامل پدیده هایی است كه بیش از 75 درصد از گونه های زیستی ساكن بر روی زمین را در طی دوره كوتاه مدت زمین شناسی، از چند صد هزار سال تا چند میلیون سال، ناپدید كرده و به نابودی می كشاند.

 

این پدیده طی 450 میلیون سالی كه از حیات چند سلولی بر روی زمین می گذرد، تنها پنج بار رخ داده است و آخرین آن به 65 میلیون سال پیش باز می گردد، زمانی كه دایناسورها از روی زمین ناپدید شدند.

 

بر اساس روند كنونی انقراض كه بر اساس این مطالعه جدید كشف شده، زمین طی 300 تا 2000 سال آینده وارد ششمین انقراض عمومی خود خواهد شد. به گفته "الیزبت فره" از دانشگاه كالیفرنیا بركلی این خبر تلخ و شیرین است زیرا ما را آگاه می كند كه در حال مواجه شدن با چنین فاجعه ای هستیم اما هنوز فرصت كافی برای جلوگیری كردن از آن را نیز داریم.

 

با این همه دیگر محققان چندان به این كه انسان قدمی در مسیر متوقف كردن این فاجعه در حال وقوع برخواهد داشت خوش بین نیستند و معتقند سیاستهای حاكم با موفقیت در مسیر خلاف جهت نجات گونه های زیستی و سیاره زمین در حال اجرا هستند.

 

ششمین انقراض

 

به گفته "آنتونی بارنوسكی" كتابدار موزه دیرینه شناسی دانشگاه كالیفرنیا بركلی و یكی از محققان حاضر در این پروژه مطالعاتی، گونه های زیستی همواره منقرض شده اند اما در امتداد این انقراض گونه های جدید نیز تكامل یافته اند و این به آن معنی است كه تنوع گونه های زیستی همواره پدیده ای ثابت بوده است.

 

انقراض عمومی زمانی رخ می دهد كه این تعادل از بین برود و در این حالت ناگهان روند انقراض از روند تكامل گونه های جدید سبقت گرفته و تمامی قوانین كهنسال بقای گونه های زیستی زیر پا گذاشته خواهد شد.

 

بارنوسكی می گوید: همه می دانند كه ما در حال حاضر گونه های زیستی متعددی را برای همیشه از دست داده ایم، سوال اینجاست كه آیا چنین سرعت انقراضی كه امروز و طی این دوره زمانی كوتاه می بینیم طبیعی است یا غیر طبیعی؟

 

پاسخ دادن به این سوال نیازمند متمركز شدن بر روی دو نوع از اطلاعات است، اطلاعات به ثبت رسیده فسیلی و اطلاعاتی كه زیست شناسان محافظ محیط زیست در عصر مدرن جمع آوری كرده و می كنند. با این همه این اطلاعات همواره با هم ناهمخوانی دارند.

 

محققان برای یافتن این پاسخ به تركیب كردن این منابع اطلاعاتی پرداخته و حفره های میان این دو منبع را با رویكردی محافظه كارانه و با هدف تخمین زدن مسیر آینده و سرنوشت گونه های زیستی، پر كرده و دریافتند سرعت كلی روند انقراض عمومی چیزی میان سه تا 80 برابر سرعت تكامل گونه های جدید است.

 

این سرعت انقراض در صورتی كه تلاشی برای متوقف كردن آن صورت نگیرد، مدت زمانی در حدود سه تا 22 قرن را برای زندگی كردن، پیش از رسیدن به نقطه اوج انقراض در اختیار انسانها قرار خواهد داد.

 

با این همه خبر خوبی هم وجود دارد: نابودی كلی گونه های زیستی چندان ویرانگر و مخرب نبوده است زیرا محققان دریافته اند طی دوره مورد بررسی آنها تنها یك تا دو درصد از كل گونه های زیستی منقرض شده اند.

 

بر اساس گزارش نشنال جئوگرافیك، محققان اصلی ترین عوامل از بین رفتن تنوع گونه های زیستی را تغییرات آب و هوا، از بین رفتن زیستگاه، آلودگی و شكار غیر مجاز و بیش از حد عنوان كرده اند و انسان را خالق اصلی این عوامل می دانند.

 

از سویی دیگر قطع وابستگی به سوختهای فسیلی، متعادل سازی شرایط آب و هوا و تلاش برای حفظ زیستگاه های طبیعی از راه حلهای پیشنهاد شده و الزامی برای كنترل این روند انقراض است.

منبع : سایت خبری كنجكاو
درباره وبلاگ
آینده سازان مملکت در دبیرستان 17شهریور
موضوعات
آخرین مطالب
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

javahermarket

javahermarket

اوکسین ادز معتبرترین و بزرگترین سیستم کسب درآمد وبمسترها

مجموعه ده مستند جذاب


مجموعه 10 مستند جذاب و تماشایی

مجموعه ای استثنایی از بهترین مستندهای دنیا

دوبله فارسی

هیجان را به خانه های خود ببرید!!!

این مجموعه استثنایی شامل مستندهای زیر می باشد :

1- مستند سفر به اعماق جهان ، با استيون هاوکينگ (سفر در زمان): نام او استيون هاوکینگ است. فیزیکدان و کیهان شناس و انسانی خیال پرداز . با اینکه نمی تواند حرکت کند و برای صحبت مجبور به استفاده از کامپیوتر است , برای استفاده از ذهن خود او آزادی کامل دارد. می تواند آزادانه به کاوش جهان بپردازد و به سال های بزرگی فکر کند مانند اینکه سفر در زمان امکان پذیر است یا راه میانبری به آینده پیدا کند.

2- مستند توقف زمان ، برک دنس: برنامه توقف زمان آزمایش ها و تر دستی هایی را نشان می دهد که توسط حرفه ای های آموزش دیده انجام می شوند.

3- مستند پيام اضطراري (سقوط هواپيماي 747 خطوط هوايي بريتانيا): بر فراز اقیانوس هند فاجعه ای رخ میدهد.در ارتفاع بیش از 10 کیلومتری زمین، هر 4 موتور هواپیمای 747 خطوط هوایی بریتانیا از کار می­افتند.پرواز شماره 9 خطوط هوایی بریتانیا بدون موتور و با توانی ناچیز به سمت اقیانوس سقوط میکند.خدمه میکوشند تا از برخورد هواپیما با دریا جلوگیری کنند. چه چیزی باعث از کار افتادن جت عظیم آنها و تهدید جان تمام سرنشینان شده است؟

4- مستند فوت و فن (چتر بازی): بسیاری از ما از دیدن سقوط آزاد متعجب می شویم و فکر می کنیم چطور ممکنه. حالا


تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.

دانلود

شادزیست

قالب وبلاگ

لیمونات

شارژ ایرانسل

تک باکس

دانلود نرم افزار