تبلیغات
دانش آموزان فردا - انسانهای آینده چه شكلی خواهند بود؟
دانش آموزان فردا
تلاش برای ظهور
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 2 فروردین 1390 توسط میلاد اله بخشی | نظرات ()
انسانهای 
آینده چه شكلی خواهند بود؟ نسل انسان همچنان در حال تکامل است و فناوری های جدید نتوانسته این روند طبیعی را در میان انسانها متوقف کند اما به نظر می آید انسانها آینده بیشتر به سمت قدِ کوتاه و وزن بالا گرایش پیدا کنند تا قد بلند و استخوانبندی کشیده.

از زمان ارائه نظریه تكامل تا كنون دانشمندان در تلاش بوده اند روند این پدیده را بر روی انسان درك كنند و دریابند كه آیا انسان در بخشی از این روند از تكامل بازمانده است یا نه؟

 

دانشمندان معتقدند انسانها با انطباق دادن خود با تغییرات شدید زیست محیطی با استفاده از قوه ابتكار و هوشمندی خود را در روند تكامل متوقف كرده اند. به گفته "استفان جی گولد" یكی از بزرگترین بیولوژیستهای تكاملی طی دوره ای چهار یا پنج هزار ساله هیچ تغییر بیولوژیكی در انسانها رخ نداده و هرآنچه كه به نام فرهنگ و تمدن می شناسیم با بدن و مغزی یكسان و مشابه امروز ساخته شده اند.

 

با این حال اكنون آشكار شده است كه وی به همراه بسیاری دیگر از بیولوژیستها در اشتباه بوده اند. توانایی در ترسیم نقشه ژنتیكی انسان توانست درك بشر را از روند تكامل انسان متحول سازد. دانشمندان با مقایسه DNA هزاران انسان در سرتاسر جهان دریافتند كه چه تنوع ژنتیكی میان انسانها وجود دارد و این به آن معنی است كه دانشمندان می توانند روند متفاوت تكاملی را میان انسانهای مختلف مشاهده كنند.

 

پردیس ثابتی متخصص ایرانی ژنتیك در دانشگاه هاروارد می گوید: ما نشانه های به ثبت رسیده گذشتگانمان هستیم و از این رو می توانیم با نگریستن به DNA انسانهای امروزی روند تكاملی آنها را تا زمان كنونی مورد بررسی قرار دهیم.

 

این بسیار هیجان انگیز است. ما جمع آوری قطعات اطلاعات را برای دست پیدا كردن به چنین تصویر یكپارچه و واضحی از انسان آغاز كرده ایم.

 

ثابتی در مطالعات اخیرش موفق به كشف 250 منطقه از ژنوم انسان شده است كه طی 10 هزار سال گذشته با استفاده از انتخاب طبیعی به تغییرات خود ادامه داده اند.

 

برخی از آنها از قبیل رنگ پوست آشكار هستند اما برای مثال متابولیسم ما به گونه ای تغییر پیدا كرده است كه امروز انسان می تواند مواد غذایی را هضم كند كه در گذشته نمی توانسته است، همچنین تغییراتی در تنظیمات حرارتی بدن انسان به وجود آمده است به صورتی كه تمدنهایی در ارتفاعات شكل گرفته است بدن آنها به گونه ای انطباق یافته تا بتوانند در شرایط كمبود اكسیژن به زندگی خود ادامه دهند.

 

با این همه برخی تغییرات از قبیل كاهش میزان مرگ و میر نوزادان نسبت به چند صد سال پیش می تواند به این معنی باشد كه در صورتی كه انتخاب طبیعی متوقف نشده باشد، سرعت آن كاهش پیدا كرده است.

 

همچنین تحقیقات محققان دانشگاه ییل بر روی روند تكاملی انسان نشان می دهد روند تكامل در انسانها متوقف نشده، بلكه مسیری متفاوت و شگفت انگیز را در پیش رو گرفته است: انتخاب طبیعی انسانها را به سویی پیش می برد كه قد آنها كوتاهتر شده و وزن آنها افزایش پیدا خواهد كرد.

 

با این همه این روند برای ابد ادامه نخواهد داشت بلكه به صورت دوره ای در میان نسلها رخ داده و دوباره از روند تكاملی خارج خواهد شد.

 

از این رو این گونه به نظر می رسد كه سیر تكامل در میان انسانها پایانی نخواهد داشت اما مشخص نیست ادامه پیدا كردن این روند انسان را به كجا خواهد كشاند.

 

از سویی دیگر انسانها در تلاشند این روند را تحت كنترل خود درآورند و این تلاش آینده تكامل را ناشناخته تر می كند. برای مثال موسسه باروری در لس آنجلس آمریكا در تلاش است جنین ها را به گونه ای تحت نظر داشته باشد تا بتواند از عدم حضور بیماری های ژنتیكی در آن اطمینان حاصل كند. این موسسه به پدر و مادر امكان می دهد جنسیت، رنگ مو و رنگ چشم فرزند خود را انتخاب كنند.

 

بر اساس گزارش ایندیپندنت، دانشمندان باور دارند مهندسی ژنتیك در آینده انسانها نقشی بسیار مهم به عهده خواهد داشت و اینگونه به نظر می رسد كه فرهنگ و فناوری هایی از قبیل مهندسی ژنتیك می تواند جهان را بیشتر از روندی مانند انتخاب طبیعی دستخوش تغییرات كند، در واقع این فناوری ها هستند كه روند تكامل انسان را پیش می برند.

 

به بیانی دیگر طبیعت در هدایت روند تكامل آینده انسان هیچ نقشی نخواهد داشت و این انسان است كه كنترل این فرایند را به عهده خواهد گرفت.

منبع : سایت خبری كنجكاو
درباره وبلاگ
آینده سازان مملکت در دبیرستان 17شهریور
موضوعات
آخرین مطالب
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

javahermarket

javahermarket

اوکسین ادز معتبرترین و بزرگترین سیستم کسب درآمد وبمسترها

مجموعه ده مستند جذاب


مجموعه 10 مستند جذاب و تماشایی

مجموعه ای استثنایی از بهترین مستندهای دنیا

دوبله فارسی

هیجان را به خانه های خود ببرید!!!

این مجموعه استثنایی شامل مستندهای زیر می باشد :

1- مستند سفر به اعماق جهان ، با استيون هاوکينگ (سفر در زمان): نام او استيون هاوکینگ است. فیزیکدان و کیهان شناس و انسانی خیال پرداز . با اینکه نمی تواند حرکت کند و برای صحبت مجبور به استفاده از کامپیوتر است , برای استفاده از ذهن خود او آزادی کامل دارد. می تواند آزادانه به کاوش جهان بپردازد و به سال های بزرگی فکر کند مانند اینکه سفر در زمان امکان پذیر است یا راه میانبری به آینده پیدا کند.

2- مستند توقف زمان ، برک دنس: برنامه توقف زمان آزمایش ها و تر دستی هایی را نشان می دهد که توسط حرفه ای های آموزش دیده انجام می شوند.

3- مستند پيام اضطراري (سقوط هواپيماي 747 خطوط هوايي بريتانيا): بر فراز اقیانوس هند فاجعه ای رخ میدهد.در ارتفاع بیش از 10 کیلومتری زمین، هر 4 موتور هواپیمای 747 خطوط هوایی بریتانیا از کار می­افتند.پرواز شماره 9 خطوط هوایی بریتانیا بدون موتور و با توانی ناچیز به سمت اقیانوس سقوط میکند.خدمه میکوشند تا از برخورد هواپیما با دریا جلوگیری کنند. چه چیزی باعث از کار افتادن جت عظیم آنها و تهدید جان تمام سرنشینان شده است؟

4- مستند فوت و فن (چتر بازی): بسیاری از ما از دیدن سقوط آزاد متعجب می شویم و فکر می کنیم چطور ممکنه. حالا


تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.

دانلود

شادزیست

قالب وبلاگ

لیمونات

شارژ ایرانسل

تک باکس

دانلود نرم افزار