تبلیغات
دانش آموزان فردا - آیا نابودی جهان در 2012 به‌دست خود انسان‌ها اتفاق می‌افتد؟
دانش آموزان فردا
تلاش برای ظهور
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 2 فروردین 1390 توسط میلاد اله بخشی | نظرات ()
آیا 
نابودی جهان در 2012 به‌دست خود انسان‌ها اتفاق می‌افتد؟ کمتر از دو سال به موعد پیشگویی باستانی مایاها باقی مانده و تب رویدادهای دسامبر 2012 / آذر 1391 روز‌به‌روز داغ‌تر می‌شود. اما عواملی که قرار است دنیا را به پایان برساند تا چه‌اندازه محتملند؟ در مورد نظریه‌های پایان دنیا و فرا رسیدن رستاخیر در سال 2012 حقایق و فرضیاتی وجود دارد. در این نوشته که ترجمه مقاله ای در سایت تلگراف است، سعی می‌کنیم بعضی از آن‌ها را توضیح دهیم....
حمله موجودات بیگانه
1

از زمانی كه هربرت جرج ولز كتاب جنگ دنیاها را در سال 1898 / 1277 منتشر كرد، حمله موجودات فضایی سوژه بسیاری از آثار تخیلی در سراسر جهان شد. ترس از چنین حملاتی از جاهایی مانند مریخ یا توسط موجوداتی خارج از كهكشان ما و حتی از ابعاد دیگر هر از چندگاهی مانند جزر و مد دنیای ناامید كره زمین را درمی‌نوردد.

محققان متوجه شدند ترس از حمله موجودات فرازمینی در حال افزایش است. بسیاری معتقدند حادثه روزول در سال 1947 در اثر برخورد یك بشقاب پرنده با زمین رخ داده است. علاوه بر آن تصاویر و ویدیوهای معتبری كه تاكنون از اشیای پرنده موجود در آسمان تهیه شده نیز رو به افزایش است و می‌‌تواند به گونه‌ای تاییدكننده این واقعیت باشد كه احتمال حمله از جانب موجودات فضایی رو به افزایش است.

شواهد: انتشار تصاویر، ویدیوها و اسناد رسمی كه ادعا می‌كند كشورهایی در جهان در طول 50 سال گذشته فعالیت اشیای پرنده ناشناس را مشاهده كرده‌اند، داستان‌هایی كه افراد گروگان گرفته شده و برخی دیگر مطرح كرده‌اند.

احتمال: 1 درصد

برخورد سیاره ناشناخته نیبیرو به زمین

5

در هزاران سایت و بلاگ اینترنتی ادعا شده كه در سال‌های اولیه قرن 21 ، سیاره‌ای كشف نشده با زمین برخورد كرده یا از فاصله بسیار نزدیك آن عبور می‌كند و این اتفاق یا منجر به نابودی تمامی تمدن‌های روی زمین می‌شود یا دگرگونی‌های بسیار بزرگی در سراسر این سیاره به وجود می‌آورد.

نام نیبیرو در اواخر دهه 1960 / 1340 توسط زكریا سیچین در كتابش مطرح شد. به اعتقاد سیچین، نیبیرو سیاره‌ای در منظومه شمسی ماست كه در مداری نامنظم می‌چرخد و هر 3700 سال به محدوده داخلی وارد می‌شود. اما سیچین هیچ‌گاه نگفت كه این سیاره زمین را تهدید خواهد كرد. برخی دیگر هم معتقدند نیبیرو خواهر كوتوله قهوه‌ای رنگ خورشید ماست و برای اولین بار در انتهای سال جاری دیده خواهد شد.

شواهد: شواهد بسیار كمی در این مورد موجود است. در این بین برخی به كشف سال 2005 / 1384 ناسا استناد می‌كنند كه دهمین سیاره در حاشیه خارجی منظومه شمسی را به ما معرفی كرد. بسیاری معتقدند این سیاره در سال 2012 از فاصله نزدیك به زمین عبور خواهد كرد، اما حقیقت این است كه حركت این سیاره به احتمال زیاد به سمت داخل منظومه شمسی نخواهد بود.

احتمال: 2 درصد

فاجعه خورشیدی

7

این هم یكی از نظریه‌های فرا رسیدن آخرالزمان مطابق با تقویم مایا است كه البته شاید بر اساس شواهد علمی درست هم باشد. در این نظریه در دسامبر 2012 / آذر 1391 فوران‌های عظیم و گازهای دفع شده از خورشید، زمین را احاطه كرده و بشریت و تمام اكوسیستم‌ها را نابود خواهند كرد. البته هیچ شواهدی وجود ندارد كه بتوان با كمك آن‌ها رویدادهای مشابه با این را در گذشته اثبات كرد.

شواهد: ممكن است ارتباطاتی بین چرخه‌های 11 ساله خورشیدی و چرخه‌های زمانی دیده شده در تقویم مایا وجود داشته باشد، اگرچه این شواهد بسیار ضعیف هستند. اما به هر حال فوران‌های خورشیدی می‌توانند مشكلاتی مانند آسیب‌دیدگی ماهواره‌ها یا آسیب رسیدن به فضانوردان و حتی قطع برق در سطح گسترده را باعث شوند. اما قطعا این فوران‌ها آن‌قدر قدرتمند نخواهند بود كه بتوانند زمین را در سال 2012 نابود كنند.

به اعتقاد دانشمندان در آینده بسیار دور و زمانی كه سوخت خورشید به پایان می‌رسد، این ستاره به یك غول سرخ تبدیل شده و زمین را در برخواهد گرفت، اما این اتفاق نه در سال 2012 بلكه حداقل تا 5 میلیارد سال دیگر رخ نخواهد داد. سال گذشته آپولینایو شیلی پیسكتان از ریش‌سفیدان مایایی این ادعا را رد كرد و گفت: «جهان در سال 2012 به پایان نخواهد رسید. من سال گذشته از انگلستان بازگشتم و شنیدن مداوم این حرف‌ها و سوالات در مورد آخرالزمان مرا دیوانه كرد». ناسا هم اعلام كرده كه جهان در 21 دسامبر 2012 به پایان نخواهد رسید.

احتمال: 3 درصد

تغییر قطب‌های مغناطیسی زمین

4

تعداد زیادی از معتقدان به آخرالزمان باور دارند كه در آینده، قطب‌های مغناطیسی زمین معكوس شده و به این ترتیب جهت چرخش زمین برعكس می‌شود كه این موضوع می‌تواند باعث بروز وقایع فاجعه‌باری شود. در این بین آن‌ها به شواهدی در مورد تغییر قطب‌های زمین در گذشته اشاره كرده و ادعا می‌كنند می‌توان این ادعا را با مطالعه لكه‌های خورشیدی و نظریه میدان مغناطیسی اثبات كرد. بسیاری معتقدند مایاها و مصریان باستان شواهدی در مورد تغییر قطب‌های زمین در آینده پیدا كرده‌اند و امروزه اسرار مربوط به آن یافته‌ها توسط دولت‌های جهان مخفی نگه داشته می‌شود.

شواهد: مطالعات انجام شده توسط دانشمندان دانشگاه پرینستون و پاول ساباتی در تولوس فرانسه نشان می‌دهد كه زمین در 800 میلیون سال پیش تعادل خود را بازیابی كرده است. آن‌ها مواد معدنی مغناطیسی را در سنگ‌های رسوبی نروژ مطالعه كرده و متوجه شدند قطب شمال در طول 20 میلیون سال گذشته نزدیك به 50 درجه جابجا شده كه تقریبا معادل یك‌چهارم فاصله بین دو قطب زمین است. دانشمندان دیگر هم متوجه شدند جابجایی‌های فصلی در مناطق هر دو قطب می‌تواند در موقعیت آن‌ها تاثیرگذار باشد. اما چیزی كه دانشمندان و معتقدان به آخرالزمان در 2012 در آن توافق ندارند، زمان وقوع این تغییرات است. در حالی كه بسیاری از این افراد معتقدند این جابجایی قطب می‌تواند در دوره زمانی بسیار كوتاهی رخ دهد، دانشمندان معتقدند این اتفاق حداقل به یك میلیون سال زمان نیاز دارد.

احتمال: 10 درصد

ابرآتشفشان‌ها

11

یك ابرآتشفشان می‌تواند از فوران هر آتشفشان دیگری در تاریخ مدرن بزرگ‌تر باشد. محققان معتقدند این واقعه زمانی اتقاق می‌افتد كه مواد مذاب به پوسته زمین برسند اما نتوانند از آن عبور كنند. در ابتدا بخش زیادی از زمین در اثر فشار فوق‌العاده‌ای كه بر اثر این رویداد به وجود می‌آید، نابود می‌شود و پس از آن، مواد آتشفشانی در مقیاسی عظیم به آسمان فوران خواهند كرد و میلیون‌ها تن مواد مذاب و گازهای سمی در جو زمین منتشر می‌شود. این رویداد می‌تواند جهان را در یك زمستان اتمی یا عصر یخبندان فرو ببرد كه در بدترین وضعیت می‌تواند به پایان حیات در بخشی از زمین یا تمام آن منجر شود.

شواهد: اكثر نگرانی‌ها از وقع ابرآتشفشان‌ها به پارك یلواستون در آمریكا محدود می‌شود. تصاویر ماهواره‌ای در طول چند سال گذشته نشان از تغییراتی در حركت سنگ‌های گداخته در فاصله 16 كیلومتری زیر زمین دارد. وین تاچر از تحقیقات زمین شناسی آمریكا اخیرا در نشریه نیچر نوشت:«ما می‌دانیم كه ابرآتشفشان یلو استون تا چه میزان ناآرام است. هیچ كس نمی‌داند كه آیا این آتشفشان فوران خواهد كرد و در صورت وقوع این اتفاق زمان دقیقش كی خواهد بود».

احتمال: 10 درصد

جنگ جهانی سوم

10

تقریبا درست در زمانی كه جنگ جهانی دوم در سال 1945 / 1324 به پایان رسید، نگرانی‌ها در مورد شروع جنگی دیگر آغاز شد. زمانی كه روسیه اولین بمب اتمی خود را دو سال بعد آزمایش كرد، رقابت سلاح‌های اتمی بین شرق و غرب آغاز شد. اختراع تسلیحات هیدروژنی باعث شتاب گرفتن این رقابت‌ها شد كه در بحران تسلیحاتی كوبا در سال 1962 / 1341 به اوج خود رسید. ساخت این سلاح‌ها در بین دهه‌های 1970 / 1350 و 1980 / 1360 ادامه پیدا كرد، اما گفتگوهای خصوصی بین كرملین و كاخ سفید و دیگر كشورها، تهدید یك جنگ اتمی تصادفی را كاهش داد. این تهدیدها در نهایت در دهه 1990 / 1370 و با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به كم‌ترین حد خود رسید. اما برخی نگران جنگ بین دو كشور كره شمالی و كره جنوبی هستند.

شواهد: امروزه ترس‌ها از یك مركز تبادلات اتمی همراه با افزایش قدرت چین و پاسخ آمریكا و هم‌چنین احتمال جنگ بین هند و پاكستان و كره شمالی و جنوبی می‌تواند باعث بروز درگیری‌هایی در سطح جهان شود. 

احتمال: 15 درصد

ترورهای گسترده

تروریسم


از واقعه 11 سپتامبر 2001 كه به كشته شدن 3هزار نفر در نیویورك انجامید، ترس از القاعده و دیگر شبكه‌های تروریستی افزایش یافته است. بسیاری معتقدند این گروه‌ها به دنبال تسلیحاتی برای نابودی و تخریب گسترده در شهرهای بزرگ غربی هستند و حتی ممكن است دست به حمله شیمیایی یا بیولوژیكی بزنند.

اظهارات دولت‌ها در مورد چنین خطراتی فقط به میزان كمی توانسته است ناامیدی را در كشورهای آمریكا و انگلستان كاهش دهد. گفته می‌شود دیك‌ چنی معاون رییس‌جمهور سابق ایالات متحده بارها از یك حمله اتمی به این كشور اظهار نگرانی كرده است.

در بسیاری از نظریات، خصوصا آن‌هایی كه معتقدند حملات 11 سپتامبر در اصل توسط عناصر داخلی در دولت آمریكا طراحی و پیاده‌سازی شده، این اعتقاد وجود دارد كه یك حمله گمراه كننده اتمی دیگر نیز اتفاق خواهد افتاد تا توجهات را از بحران‌های غرب منحرف كرده و زمینه را برای ایجاد دولتی یكه تاز در جهان فراهم كند.

شواهد: اسامه بن لادن چند سال پیش ادعا كرد سازمان‌هایش به تاسیسات و تجهیزات اتمی دسترسی دارند، اگرچه این ادعاها فقط برای ترساندن مردم بود؛ اما در این بین نگرانی‌هایی در مورد تسلیحات اتمی متعلق به اتحادیه جماهیر شوروی وجود دارد كه به خوبی نیز محافظت نمی‌شوند. به هر حال هیچ شواهدی كه نشان دهد القاعده یا هر كس دیگری به سلاح‌های اتمی دسترسی دارند به دست نیامده است. البته در این بین نگرانی‌های زیادی در مورد عدم ثبات رژیم پاكستان وجود دارد كه كشوری مجهز به تسلیحات اتمی است. شاید القاعده بتواند از این موقعیت استفاده كرده و به سلاح‌های اتمی دست بیابد.

احتمال: 20 درصد

نظریه Peak oil

6

كاهش ارزش سهام‌های جهانی نفت واقعا نشان دهنده فروپاشی اقتصادی جهان است حتی با وجودی كه میزان طلای سیاه جهان نسبت به گذشته افزایش داشته است. اما بر طبق نظریه پیك اویل (peak oil) كه در مورد منابع، تقاضا و قیاس منطقی آنهاست، در مقطعی زمانی تقاضای مصرف نفت بیش‌تر از ظرفیت منابع نفتی خواهد شد. اما این اتفاق چه زمانی رخ خواهد داد؟ عده‌ای معتقدند از چندی قبل این اتفاق آغاز شده و عده‌ای دیگر نیز فاصله بین زمان حال تا سال 2020 را برای وقوع آن محتمل می‌شمارند.

در این بین برخی از سایت‌های آخرالزمان این نظریه را مرتبط با رویداد مههم تقویم مایا در سال 2012 می‌دانند. افزایش تقاضا نسبت به منابع موجود نفت می‌تواند عواقب بسیار بدی در جهان داشته باشد؛ چرا كه اقتصاد اكثر كشورهای دنیا به این ماده وابسته است. كشاورزی نیز به طور كامل به كودهای شیمیایی بستگی دارد و صنعت پلاستیك نیز یكی از وابستگان اصلی به نفت است. به این ترتیب می‌توان منتظر فروپاشی نظم اجتماعی جهان در آینده نزدیك باشیم.

شواهد: مطمئنا زمان فرا رسیدن نظریه Peak oil نزدیك است، اما دو سوال مهم در این بین باقی می‌ماند: این اتفاق چه وقت رخ خواهد داد و در آن زمان چه جایگزین‌هایی برای نفت وجود خواهد داشت؟

كینگ هابرت با استفاده از نظریه Peak oil نظریه دیگری را در سال 1956 / 1335 مطرح كرد كه بر اساس آن توانست به درستی زمان اوج تولید نفت آمریكا را در بین سال‌های 1956 تا 1970 پیش‌بینی كند. هم‌چنین این نظریه توانست كاهش منابع و مناطق نفتی را نیز به درستی پیش‌بینی كند.

هرچند برخی افراد خوش‌بین‌تر معتقدند این اتفاق تا قبل از سال 2020 رخ نخواهد داد، اما برخی دیگر معتقدند كارخانه‌های نفتی در مورد منابع موجود در زیر زمین اغراق كرده‌اند و Oil peak چندی پیش رخ داده یا زمان رسیدن به آن نزدیك است. كاهش سرمایه‌گذاری در میدان‌های جدید نفتی در حین بحران جهانی نیز نشان می‌دهد ما به طور كامل به منابع محدود خود وابسته هستیم.

احتمال: 40 درصد

نابودی كلونی زنبورها

2

نزدیك به یك سوم كندوهای تجاری زنبور عسل در كشور آمریكا بر اثر سندروم نابودی كلونی زنبورهای عسل (CCD) در زمستان سال 2008 / 1386 از بین رفتند. در این سندروم تمام زنبورهای كارگر یك كلونی به طور ناگهانی می‌میرند و به این ترتیب ملكه تنها در كندوی عسل رها می‌شود. این سندروم تاكنون در اروپا و در كشورهای فرانسه، بلژیك، ایتالیا، پرتغال و اسپانیا دیده شده است.

دانشمندان معتقدند عواملی مانند انگل واروآ مایت، برخی حشره‌كش‌ها، ویروس فلج حاد اسرائیلی، تغییرات آب‌وهوایی و امواج تلفن‌های همراه می‌تواند در این بین موثر باشند، اگرچه كه هنوز هیچ كدام به عنوان مقصر اصلی اثبات نشده‌اند. 

هنوز هیچ درمانی برای این بیماری یافت نشده و در عین حال موارد جدیدی نیز در كشورهای دیگر جهان گزارش شده است. همه این‌ها نشان می‌دهد این سندروم در حال تبدیل شدن به یك بیماری فراگیر جهانی است و می‌تواند باعث نابودی زنبورها در آینده شود.

شواهد: به غیر از نابودی زنبورها، برخی محصولات كلیدی برای بشر مانند پنبه، لوبیای سویا و چند نوع دانه شامل گردوی برزیلی و بادام، انگورها، سیب‌ها و گل‌های آفتاب گردان كه منبع بخش عظیمی از روغن‌های گیاهی است نابود خواهند شد. تقریبا یك سوم غذای جهان وابسته به فعالیت زنبورهای عسل است. اگر این حشره منقرض شود، قحطی، خشونت و شورش جهان را در بر خواهد گرفت.

احتمال: 70 درصد

فروپاشی زیست‌محیطی

3

تاثیر مخرب انسان روی محیط زیست قابل انكار نیست و تغییرات آب‌وهوایی از مهم‌ترین عوارض حیات بشر روی كره زمین به شمار می‌آید. اما در این بین برخی معتقدند گرم شدن زمین یك دسیسه روشنفكرانه است و در اصل، زمین در طول یك دهه گذشته سردتر شده است.

فروپاشی زیست محیطی در اثر عواملی مانند گرم شدن كره زمین، سمی و آلوده شده دریاها و نابودی برخی از گونه‌های بسیار مهم مانند زنبورهای عسل اتفاق می افتد و می‌تواند تاثیر بسیار زیادی روی تمدن بشری داشته باشد و حتی قسمت‌هایی از جهان را غیر قابل سكونت كند.

البته دنیا در تلاش است كه با این عوامل مبارزه كند و نتایج اجلاس كپنهاگ در دانمارك و كانكون در مكزیك، بشر را به كاهش میزان تولید گازهای گل‌خانه‌ای امیدوار كرده است. 

شواهد: عده‌ای از دانشمندان بالا رفتن دمای كره زمین را حداقل برای یك قرن باور ندارند. البته این برخلاف گزارش هیئت بین دولتی تغییرات آب و هوایی (IPCC) در مورد افزایش دمای كره زمین و هم‌چنین بسیاری از مجادلاتی علمی است كه به تغییرات آب و هوایی باور دارند.

البته تعدادی از ای‌میل‌هایی كه در این بین به بیرون درز كرد، این شك را به وجود آورد كه دانشمندان دانشگاه ایست آنجلیا اطلاعات آب و هوایی را تغییر داده‌اند و از آن زمان بحث‌ها در مورد تغییرات آب و هوایی بالا گرفته است. اما پروفسور جان بدینگتون مشاور ارشد دولتی در این بین پافشاری می‌كند كه تردیدها در مورد تغییرات آب و هوایی نباید بهانه‌ای برای كم‌كاری‌ها در این زمینه باشد. دانشمندان ناسا گزارش داده‌اند كه دهه گذشته گرم‌ترین دهه كره زمین بوده و اثبات می‌كند كه دمای كره زمین در حال افزایش است. موسسه تحقیقات فضایی گدارد ناسا نیز اعلام كرده كه دمای زمین از سال 1880 تاكنون نزدیك به 0.8 درجه افزایش یافته است.

منبع: خبرآنلاین

درباره وبلاگ
آینده سازان مملکت در دبیرستان 17شهریور
موضوعات
آخرین مطالب
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

javahermarket

javahermarket

اوکسین ادز معتبرترین و بزرگترین سیستم کسب درآمد وبمسترها

مجموعه ده مستند جذاب


مجموعه 10 مستند جذاب و تماشایی

مجموعه ای استثنایی از بهترین مستندهای دنیا

دوبله فارسی

هیجان را به خانه های خود ببرید!!!

این مجموعه استثنایی شامل مستندهای زیر می باشد :

1- مستند سفر به اعماق جهان ، با استيون هاوکينگ (سفر در زمان): نام او استيون هاوکینگ است. فیزیکدان و کیهان شناس و انسانی خیال پرداز . با اینکه نمی تواند حرکت کند و برای صحبت مجبور به استفاده از کامپیوتر است , برای استفاده از ذهن خود او آزادی کامل دارد. می تواند آزادانه به کاوش جهان بپردازد و به سال های بزرگی فکر کند مانند اینکه سفر در زمان امکان پذیر است یا راه میانبری به آینده پیدا کند.

2- مستند توقف زمان ، برک دنس: برنامه توقف زمان آزمایش ها و تر دستی هایی را نشان می دهد که توسط حرفه ای های آموزش دیده انجام می شوند.

3- مستند پيام اضطراري (سقوط هواپيماي 747 خطوط هوايي بريتانيا): بر فراز اقیانوس هند فاجعه ای رخ میدهد.در ارتفاع بیش از 10 کیلومتری زمین، هر 4 موتور هواپیمای 747 خطوط هوایی بریتانیا از کار می­افتند.پرواز شماره 9 خطوط هوایی بریتانیا بدون موتور و با توانی ناچیز به سمت اقیانوس سقوط میکند.خدمه میکوشند تا از برخورد هواپیما با دریا جلوگیری کنند. چه چیزی باعث از کار افتادن جت عظیم آنها و تهدید جان تمام سرنشینان شده است؟

4- مستند فوت و فن (چتر بازی): بسیاری از ما از دیدن سقوط آزاد متعجب می شویم و فکر می کنیم چطور ممکنه. حالا


تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.

دانلود

شادزیست

قالب وبلاگ

لیمونات

شارژ ایرانسل

تک باکس

دانلود نرم افزار