تبلیغات
دانش آموزان فردا - رهبر معظم انقلاب: کتابخانه آیت الله مرعشی نشانه ای از عظمت میراث مکتوب ایران است
دانش آموزان فردا
تلاش برای ظهور

رهبر معظم انقلاب: کتابخانه آیت الله مرعشی نشانه ای از عظمت میراث مکتوب ایران است


رهبر معظم انقلاب اسلامی تأکید کردند: کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی نشانه ای از اهمیت و عظمت میراث مکتوب ماست که روز به روز گسترده تر شود.
منبع خبر: www.farsnews.com


  
  


حضرت آیت الله خامنه ای در فرمایشاتی که در جمع اعضای کنگره بین المللی آیت الله مرعشی نجفی ایراد فرموده و امروز متن آن در این کنگره قرائت شد، از این عالم بزرگ شیعی تجلیل کردند.
 
متن فرمایشات ایشان که توسط حجت الاسلام والمسلمین سید محمد سعیدی، امام جمعه قم، قرائت شد به شرح ذیل است؛
 
بسم الله الرّحمن الرّحیم
 
خیلی کار به جایی دارد انجام می گیرد که از این شخصیت برجسته و ذوابعاد تجلیل می شود؛ مرحوم آیت الله مرعشی(ره) یک تفاوت هایی با معمول و متعارف مراجع داشتند، یکی از این تفاوت ها همین مسئله انس با کتاب و کتاب
شناسی و نسخه شناسی است، این را ما کمتر دیدیم، البته بزرگانی از مراجع و علمای بزرگ بوده اند که کتابخانه های غنی و خوبی در نجف و قم داشتند، اما انس با کتاب و شناختن نسخه های خطی و شناختن مؤلفین از جمله خصوصیات مرحوم آیت الله مرعشی نجفی بود که ایشان این هنر بزرگ را نیز در کنار سایر مفاخری که در وجود ایشان بود، داشتند.
 
یکی از علل ارتباط ایشان با بعضی از برجستگان و نام آوران دانشگاهی شاید همین بود که مکاتباتی داشته اند، زیرا مسئله کتاب و نسخه و مؤلفین و جمع کتاب و شناسایی کتاب در زندگی ایشان تاثیر داشت.
 
یکی دیگر از خصوصیات ایشان تنوع در معلومات بود و همین مسئله آشنایی با انساب و مسایل مربوط به انساب چیز کمی نیست، چیز مهمی است، ایشان آشنایی داشتند، کار کرده بودند و مطالعات زیادی در این زمینه داشتند.
 
یک مسئله دیگر نیز مسئله اجازات و تسلسل ارتباط علمای شیعه از لحاظ اجازه روایتی به یکدیگر بود که ایشان در این قضیه هم خیلی فعال بودند.
 
همین طور که اشاره شد، ایشان با علمای معروف دنیای اسلام ارتباط داشتند، از آنها اجازه گرفته بودند و به آنها اجازه روایت داده بودند، تبادل اجازات داشتند؛ اینها جزو آن نکات برجسته ای است که خوب است در مورد ایشان شناخته و شناسانده شود.
 
یک خصوصیت دیگر مرحوم مرعشی نجفی در قم، انس با مردم بود. ایشان یک مرجع مردمی بود، با مردم ارتباط داشت، مانوس بود؛ می آمدند؛ می رفتند؛ خیلی راحت با مردم برخورد می کردند. به قدری ایشان با مردم قم ارتباطشان نزدیک بود که خیلی ها ایشان را اصلا قمی می دانستند، هیچ
کس ترکی حرف زدن آقای مرعشی را (ایشان تبریزی بودند) ندیده بود.
 
ایشان ارتباطشان با مردم خیلی نزدیک بود، حتی گاهی بعضی از طلبه های ترک می رفتند با ایشان ترکی صحبت می کردند، ایشان فارسی جواب می داد، ارتباط با مردم یک خصوصیت برجسته ای در ایشان بود. ایشان با مردم، مأنوس و راحت بودند و اینها خصوصیات ممتازی است.
 
ایشان نسبت به امام و انقلاب نیز از ابتدا همراهی داشتند. مرحوم حاج آقا مصطفی یکی از بیوتی که بعد از زندانی شدن امام با آنجا ارتباط داشتند، بیت مرحوم آقای مرعشی بود که با ایشان ارتباط نزدیکی داشتند و می رفتند و می آمدند.
 
واقعا جوانان ما و خیلی از مردم ما، خصوصیات اخلاقی، منش ها و رفتارهای این بزرگان را نمی شناسند، (اگر) بشناسند، محبت اینها در دلشان جاگیر می شود و خیلی لازم است که این کار انجام بگیرد.
 
به هر حال من خوشحالم از اینکه این کار را می کنید، از همه هم تشکر نیز می کنم، این کتابخانه هم که ایشان به یادگار گذاشتند، یک میراث ارزشمند است.
 
این کتابخانه های بزرگان که من اشاره کردم، خیلی از اینها تلف شده، نیست، مثلا در نجف کتابخانه مرحوم شیخ علی کاشف الغطاء از کتابخانه های بسیار مهم و معتبر بوده است و بد نیست دنبال شود، پیگیری شود، کتابخانه مرحوم شیخ علی کاشف الغطاء پدر شیخ محمد حسین کاشف الغطای معروف، اینها معلوم نیست چه شده و کجاست.
 
در نجف کتابخانه های زیادی وجود داشت، در قم البته همین جور بود، در قم نیز مرحوم آقای صفایی کتابخانه خوبی داشت. مرحوم آقای کلباسی هم کتابخانه خوبی داشت. اینها را ما نگذاشتیم بعد از وفات این بزرگواران متفرق بشود، دست ورثه تقسیم بشود، دست دیگران بیفتد، همه را یک
جا از اینها خریداری و به آستان قدس منتقل کردیم. بنابراین بعضی از این کتابخانه ها الحمد لله محفوظ است، لکن هیچ کتابخانه ای با این عظمت، آراستگی و شایستگی، انسان نمی بیند.
 
در بین کتابخانه هایی که شخصی بود و مال اشخاص بود و از مال شخصی فراهم شده بود، تنها این کتابخانه مرحوم بزرگوار هست که الحمد لله نشانه ای است از اهمیت و عظمت میراث مکتوب ما و امیدواریم ان شاءالله روز به روز این کتابخانه بهتر بشود. امام(ره) کمک کردند یعنی واقعا توجه امام و عنایت امام به این کتابخانه به نظر من، این کتابخانه را نجات داد و کمک کرد به بازماندگان محترم که اینجا را بتوانند ترتیب بدهند.
 
ان شاءالله امیدواریم که این همایش، همایش خوبی باشد و آثار ماندگاری داشته باشد، من خواهش می کنم به عمق همایش خیلی توجه بشود، یعنی ظواهر مهم نیست، عمده این است که عمق علمی و معرفتی این همایش ها حاصل بشود.
درباره وبلاگ
آینده سازان مملکت در دبیرستان 17شهریور
موضوعات
آخرین مطالب
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

javahermarket

javahermarket

اوکسین ادز معتبرترین و بزرگترین سیستم کسب درآمد وبمسترها

مجموعه ده مستند جذاب


مجموعه 10 مستند جذاب و تماشایی

مجموعه ای استثنایی از بهترین مستندهای دنیا

دوبله فارسی

هیجان را به خانه های خود ببرید!!!

این مجموعه استثنایی شامل مستندهای زیر می باشد :

1- مستند سفر به اعماق جهان ، با استيون هاوکينگ (سفر در زمان): نام او استيون هاوکینگ است. فیزیکدان و کیهان شناس و انسانی خیال پرداز . با اینکه نمی تواند حرکت کند و برای صحبت مجبور به استفاده از کامپیوتر است , برای استفاده از ذهن خود او آزادی کامل دارد. می تواند آزادانه به کاوش جهان بپردازد و به سال های بزرگی فکر کند مانند اینکه سفر در زمان امکان پذیر است یا راه میانبری به آینده پیدا کند.

2- مستند توقف زمان ، برک دنس: برنامه توقف زمان آزمایش ها و تر دستی هایی را نشان می دهد که توسط حرفه ای های آموزش دیده انجام می شوند.

3- مستند پيام اضطراري (سقوط هواپيماي 747 خطوط هوايي بريتانيا): بر فراز اقیانوس هند فاجعه ای رخ میدهد.در ارتفاع بیش از 10 کیلومتری زمین، هر 4 موتور هواپیمای 747 خطوط هوایی بریتانیا از کار می­افتند.پرواز شماره 9 خطوط هوایی بریتانیا بدون موتور و با توانی ناچیز به سمت اقیانوس سقوط میکند.خدمه میکوشند تا از برخورد هواپیما با دریا جلوگیری کنند. چه چیزی باعث از کار افتادن جت عظیم آنها و تهدید جان تمام سرنشینان شده است؟

4- مستند فوت و فن (چتر بازی): بسیاری از ما از دیدن سقوط آزاد متعجب می شویم و فکر می کنیم چطور ممکنه. حالا


تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.

دانلود

شادزیست

قالب وبلاگ

لیمونات

شارژ ایرانسل

تک باکس

دانلود نرم افزار